NÁŠ PŘÍBĚH

POČÁTKY FOTBALU V DOKSECH - 1913

ZALOŽENÍ KLUBU


Základní kámen dokeského fotbalu byl položen v roce 1913. Skupinka neorganizovaných nadšenců propadla nové hře – footballu, hře, která se začala šířit (především z Prahy) i po českém venkově. V roce 1903 byl v Kladně založen Sportovní kroužek Kladno a následně začaly vznikat i kluby v okolí a nejinak tomu bylo v Doksech. První zápas hráči SK Doksy prohráli v Kročehlavech s družstvem místního Blesku (předchůdcem dnešního SK Kroečhlavy) 4:7. Na fotografii vpravo je vyobrazen historicky první tým SK Doksy. Fotografie pochází pravděpodobně z roku 1913.

KONEC SK DOKSY A ZALOŽENÍ SK PODSKALÍ

VÁLEČNÁ A POVÁLEČNÁ ÉRA


Vzhledem k mobilizaci, musela řada českých občanů odejít do válečného pekla, a proto všem obyvatelům nastaly jiné starosti a v mnoha obcích na fotbal nebylo ani pomyšlení. A tak již v roce 1915 dokeský sportovní klub přestal provozovat svou, jinak již dost oblíbenou, sportovní činnost. V uvedeném roce zcela zanikl.


V roce 1918 skončila světová válka. Svoji předválečnou sportovní činnost začaly obnovovat nebo se nově zakládaly sportovní kluby, jejichž členové především provozovali fotbal. Stejně tomu bylo i v Doksech. Po skončení války, ještě v roce 1918 si asi dvacetičlenná skupina dokeských mládenců založila sportovní kroužek, který pojmenovala SK Podskalí.

ZÁNIK SK PODSKALÍ A OPĚTOVNÝ VZNIK SK DOKSY

20.LÉTA


V roce 1923 sportovní kroužek Podskalí zanikl. Tento sportovní kroužek byl dobrovolným seskupením několika mladých hochů, kterým ale chyběla podpora funkcionářů. Sportovní kroužek de facto (po právní stránce) ani neexistoval a neměl zpracovány vlastní stanovy. To vše pravděpodobně uspíšilo rozpad kroužku, ale zároveň některé jeho členy ještě v roce 1923 přimělo k záměru v obci založit Sportovní klub Doksy v souladu s tehdy platnou právní úpravou. V roce 1927 se mužstvo stalo účastníkem mistrovské soutěže – IV.třídy Středočeské župy footballové (SFŽ), ve které mělo za soupeře převážně pražská mužstva: Studentský SK Žižkov, SK Suchdol, Vinohradský obchodní SK, Olympii Vršovice, SK Radlický Team, Karlínský sportovní Team, Marathon Praha, AFK Slivenec a blízký SK Meteor Pletený Újezd. Klub ale neměl pozemek, na kterém by mohl vybudovat hřiště, což se podařilo až o 2 roky později v roce 1929. Dne 30.června 1929 se pak na novém dokeském hřišti konaly oslavy, při kterých byl sehrán slavnostní zápas proti spřátelenému klubu SK Družec.

DALŠÍ ZÁNIK SK DOKSY

30.LÉTA

Klubu se po fotbalové stránce z počátku 30. let opakovaně nedařilo postoupit do vyšší soutěže a finanční situace byla vlivem hospodářské krize, která postihla všechny kluby na Kladensku, rovněž špatná. Příjmy do klubovní pokladny klesly v roce 1932 ve srovnání s rokem 1929 téměř o tři čtvrtiny. Posléze v roce 1935 přišly SK Doksy o fotbalové hřiště, jelikož tehdejší majitel pozemku ukončil smlouvu o jeho pronájmu a i přes vyjednání nového pozemku, nedošlo k zajištění nové plochy vzhledem k nezájmu stávajících hráčů. Přes všechny snahy o zachování dokeského fotbalu klub bohužel v roce 1936 kvůli finančním problémům zanikl a v roce 1937 již nefiguroval v žádné mistrovské soutěži.

OBNOVENÍ KLUBU

OBDOBÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY

Kopaná v Doksech chyběla. Na podzim roku 1943, v roce kdy se mělo oslavovat 30.výročí založení dokeského sportovního klubu, se mladší chlapci z Doks rozhodli, že s kopanou opět začnou a navážou tak na činnost rozpadlého sportovního klubu v roce 1936. Elán byl, ale ve válečných letech bylo velmi obtížné zajistit si pozemek, který by mohl být přeměněn a sloužit jako hřiště, což se ale přes velkou snahu místních nakonec podařilo. Od této chvíle se nadšení pro obnovení sportovního klubu jen zvyšovalo a zájem o kopanou především mezi hráči byl velký. Úprava hrací plochy netrvala dlouho a hřiště Na lukách bylo ještě v roce 1943 otevřeno zahajovacím zápasem s mužstvem doberské Čechie. Práce na úpravě hřiště dobře pokračovaly. Sportovní klub ale musel také dohnat sedm let ve své činnosti, které zameškal výlukou od roku 1936. Členové „starého klubu“, kteří si při jeho rozpuštění vzali do úschovy trofeje (poháry, sbírku odznaků aj.), je „novému klubu“ vrátili, a tak se zvětšovala naděje, že ve zdárně započaté činnosti klubu se bude i nadále zdárně pokračovat. Na jaře 1944 se začalo s ohrazováním hřiště, což představovalo nejednu starost. Zásluhou stavitele Antonína Skružného byl i tento úkol splněn. V úvodních zápasech dokeská mužstva nastupovala v dresech vypůjčených od Sparty Kladno, protože ve válečné době nebylo SK Doksy schopno si dresy koupit. Posléze se ale nakonec podařilo vlastní dresy zajistit. Po počátečních zápasech, které dokeské I.A mužstvo sehrálo s proměnlivými úspěchy i štěstím, se mužstvo zocelovalo a začalo vykazovat stále větší úspěchy. Výbor SK uvítal, že bylo nakladatelstvím Melantrich zařazeno do populárního turnaje Melantrichu, kterého se i s mužstvem SK Doksy zúčastnilo celkem osm týmů. Dokeské mužstvo vyhrávalo jedno utkání za druhým, a jak bylo ověřeno v Pamětní knize, stalo se vítězem turnaje. Hřiště SK Doksy bylo po obvodu osázeno stromky a na vzhledu získalo také tím, že se hrací plocha stále upravovala, byly položeny drenáže a upraveny ochozy včetně umístění lavic pro diváky. Slavnostnější atmosféru vytvářela reprodukovaná hudba za pomoci zařízení místního rozhlasu a později byl doplněn i ukazatel času.

ZMĚNA NÁVZU NA SOKOL DOKSY

1948-1980

V roce 1948 bylo přikročeno za silné podpory stranických orgánů ke sjednocení československé tělovýchovy pod jednotnou sportovní organizaci, která byla nazvána Sokol, přestože s předválečným Sokolem neměla nic společného. Tím Sportovní klub Doksy, stejně jako všechny ostatní sportovní kluby v republice, pozbyl své původní právní formy. Kluby vstoupily, respektive byly zařazeny do tohoto Sokola jako samostatné oddíly kopané a v dokeských podmínkách došlo k jeho přejmenování na Sokol Doksy. V roce 1948 bylo přikročeno za silné podpory stranických orgánů ke sjednocení československé tělovýchovy pod jednotnou sportovní organizaci, která byla nazvána Sokol, přestože s předválečným Sokolem neměla nic společného. Tím Sportovní klub Doksy, stejně jako všechny ostatní sportovní kluby v republice, pozbyl své původní právní formy. Kluby vstoupily, respektive byly zařazeny do tohoto Sokola jako samostatné oddíly kopané a v dokeských podmínkách došlo k jeho přejmenování na Sokol Doksy. Pod hlavičkou Sokola odehrál dokeský klub řadu zápasů v okresních soutěží, kde se pohyboval povětšinou v pohodlném středu tabulky. V této "sokolské etapě" fotbalu v Doksech stojí určitě za zmínku velkolepé výroční oslavy. Velkolepé oslavy probíhaly při 60. výročí klubu v roce 1973, kdy se 17. března uskutečnil Sportovní karneval. Místo pozvánky obcí procházel průvod v maskách, v jehož čele táhli koně valník plný maškar, jak můžete vidět na přiložené fotografii. Tento průvod se setkal v celé obci s velmi kladnou odezvou. Po skončení mistrovské soutěže pokračovaly oslavy 60.výročí trvání fotbalového oddílu, a to uspořádáním turnaje, na který pozvání přijala družstva Sokola Velká Dobrá, Sokola Družec a Sokola Lhota.

VÝROČNÍ ZÁPASY S FOTBALISTY Z NDR A BOHEMIANS PRAHA

80.LÉTA

Z počátku 80. let, 26. -27.července 1981 zorganizoval Sokol Doksy zájezd do NDR, kde družstvo Sokol Doksy A sehrálo přátelské utkání v Oberwiesenthalu, které skončilo nerozhodně 2:2. Hosté z NDR navštívili Doksy ve dnech 16.-18. října 1981, kdy došlo k sehrání přátelského utkání na dokeském hřišti.

V roce 1983 se ve středočeském deníku objevil článek: „Přijede mistr“. V Doksech slaví letos sedmdesátiny, a tak si u příležitosti tohoto kulatého jubilea pozvali soupeře převelice slavného – totiž úřadujícího mistra (vítěze I.ligy) – TJ Bohemians Praha. Přátelské fotbalové utkání se s Klokany hrálo na dokeském hřišti dne 6.září 1983 za účasti 400 diváků jak místních, tak i z okolí. I když Sokol Doksy prohrál 1:10 (poločas 1:5), tak předvedl bojovný výkon. Hráli poctivě a obětavě. Jedinou branku Sokola Doksy vstřelil z trestného kopu Bečka. Za Bohemians skórovali: Příložný 4, Novák 3, Koukal 2 a Belák.

Oslavy klubu tím ale nekončily a vyvrcholily 2.října 1983, kdy do Doks přijela hudební skupina Fešáci. Předzápas sehrálo družstvo žen skládající se z manželek a dcer členů skupiny s výběrem žen Sokola Doksy. V hlavním zápase oslav pak nastoupila stará garda Sokola Doksy proti jedenáctce Fešáků. Domácí mužstvo po obětavém výkonu prohrálo 4:6. Po skončení fotbalového utkání byl v dokeském Přírodním divadle uspořádán koncert hudební skupiny Fešáci. Jak o střetnutí, tak i o koncert byl ze strany diváků velký zájem.

Po vydařených oslavách ale Sokol Doksy zasáhla tragická událost. Dne 15.listopadu 1983 zahynul ve 42 letech při autonehodě předseda fotbalového oddílu a trenér A-mužstva František Macháček.

OSAMOSTATNĚNÍ KLUBU

PO SAMETOVÉ REVOLUCI

Po sametové revoluci hrál klub pod hlavičkou již svobodného Sokola. Po 13 letech se ale klub rozhodl o odtrhnutí od této organizace a 29. dubna 2003 došlo k zaregistrování občanského sdružení, a to pod staronovým názvem Sportovní klub Doksy.

K založení SK Doksy a tím k odtržení fotbalového klubu od tělovýchovné jednoty Sokola došlo v obci z důvodu potřeby vlastní právní subjektivity a tím i ekonomického osamostatnění sportovního klubu. V obci tak došlo k návratu k původnímu označení klubu, a to v době 90. výročí jeho založení. Od této doby se všichni zainteresovaní snažili o zlepšení zázemí a v neposlední řadě také o dosažení co nejlepších fotbalových výsledků.

NOVÁ ÉRA KRAJSKÝCH SOUTĚŽÍ

2008-2013

S novým názvem započal i vzestup dokeského fotbalu. Ještě v roce 2004 bylo založeno B mužstvo mužů a A tým posílili navracející se odchovanci, kteří byli rozeseti po vyšších soutěžích. Trenéra Eduarda Dunaje posílil u A mužstva brankář s ligovými zkušenostmi Josef Zlata jako hlavní, hrající trenér. Dokeský válec se mohl naplno rozjet, a také že rozjel. Hned za rok se postoupilo do okresního přeboru, ve kterém se další 2 sezony SK umístil do 4. místa. V roce 2008 pak převzal mužstvo úspěšný fotbalový trenér a hráč s ligovými zkušenostmi Jiří Škvára. Pod jeho vedením pak klub historický poprvé postoupil do krajské soutěže, do 1.B třídy, ve které vydržel pouhé 2 roky a v roce 2010 následoval další historický postup do 1.A třídy Středočeského kraje (oslavy postupu můžete vidět na videu vlevo). Klub ale bohužel hned následující sezónu z A třídy sestoupil. Trenér Jiří Škvára, znechucen poměry ve fotbale, ukončil svoji trenérskou kariéru a SK Doksy po něm převzal jeho syn Martin Škvára.

100 LETÉ OSLAVY ZALOŽENÍ KLUBU

2013

V roce 2013 se klub dočkal dlouho očekávaného stoletého výročí. Oslavy se vydařily. Hřiště i jeho okolí bylo obsypané diváky a trávník zaplnili svými zápasy děti i dospělí. Největší pozornost pak poutaly k oslavám pozvané hvězdy sportovního prostředí. Proti domácím si zahráli nejprve hokejoví Rytíři Kladno a poté i Internacionálové České republiky. Celým programem provázel moderátor Vlasta Korec. Snad nejsledovanější byl duel Doks s Rytíři. Ti přivezli skutečně hvězdnou sestavu. Nejsledovanější byl Marek Židlický, ale konkurovali mu Josef Zajíc, bratři Vejvodové nebo rodinné duo Tatíčků. K tomu ikony kladenského fotbalu Jan Suchopárek s Pavlem Drskem. Tým Doks (převážně s hráči B týmu) i přes výtečný výkon gólmana Pelce prohrál 3:1. Po tomto zápase následoval ještě duel proti internacionálům ČR, kteří však nedali ani gól a hráči A mužstva v tomto zápase zvítězili 0:1 po brance Karla Fišera.  K tomuto významnému jubileu byla vydána kniha mapující 100 let fotbalu v Doksech - SK Doksy ve znamení magické trojky: almanach ke 100. výročí dokeského fotbalu (1913-2013)  od historika Miroslava Oliveriuse.

STÁLICE KRAJSKÝCH SOUTĚŽÍ A ROZVOJ MLÁDEŽE

2013-2018

Od postupu do krajských soutěží v roce 2008 již "dokeské áčko" nespadlo zpět do soutěží okresních a klub se tak stal stálým účastníkem soutěží pod hlavičkou Středočeského fotbalového svazu. Po pádu do 1.B třídy v roce 2011 se klub stabilizoval, aby o 4 roky později, v roce 2015, poprvé v historii vyhrál 1.B třídu a pod vedením trenéra Martina Škváry opět postoupil do 1.A třídy. Oslavu titulu s mistrovskými tričky na hřišti Sokolu Jeneč můžete vidět na fotografii vlevo.

Tato soutěž se ale zdála být pro fotbalisty Doks zakletou. Po euforii z historického vítězství v 1.B třídě přišel následující sezónu opět pád zpět. Po návratu do B. třídy se klubu z počátku nevedlo podle představ a skončil až na 7. místě. Hned o sezónu později, v roce 2018, se ale tým vrátil zpět, když postoupil z druhého místa společně se sousedy z Velké Dobré. V tomto období rovněž započala intenzivní práce s mládeží, která nese svá ovoce do dnešních dnů.

ROZVOJ MLÁDEŽE, NOVÝ AREÁL A IDENTITA KLUBU

2018-2021

Od roku 2018 se klub po sportovní stránce stabilizoval. A mužstvo vedené trenérem Martinem Škvárou se od postupu usadilo v 1. A třídě a mládež se postupně rozrůstala díky prohlubování spolupráce s okolními celky ze Lhoty či Libušína. V roce 2021 hrálo v Doksech celkem 6 mládežnických týmů včetně sdílených mužstev. 

Značných změn se dočkal celý areál klubu, jehož rekonstrukce započala výstavbou nové hlavní budovy v roce 2018, která byla financována ze strany obce Doksy. Od  sezóny 2018/2019 tak klub vyměnil původní zastaralé zázemí za zbrusu nový komplex. V přízemí hlavní budovy bylo vybudováno 6 šaten (4 týmové, 1 trenérská a 1 pro rozhodčí), v prvním patře hospoda s terasovým výhledem na hrací plochu a velký společenský sál dostupný k pronájmu všem občanům obce. Vybudováním hlavní budovy ale práce na areálu ze strany obce neskončily, v její blízkosti vyrostlo nové dětské hřiště, kolem plochy bylo vyměněno zábradlí a u silnice vybudováno parkoviště.

 K výrazným změnám pak došlo v letech 2019-2021, kdy bylo vedle hlavní plochy vybudováno víceúčelové hřiště s umělým povrchem, beachvolejbalové kurty, venkovní posilovna, osvětlená tréninková travnatá plocha, nové střídačky a ve vedlejším lesíku bylo obnoveno přírodní divadlo, kde se pořádají nejrůznější kulturní akce.

 

S novým areálem přišel čas i na modernizaci klubové image, kdy se do loga fotbalového klubu dostal charakteristický "kozobarvířský" kozel opírající se o fotbalový míč. K tradičním barvám klubu - světle modré a bílé tak přibyl výrazný černý motiv doplněný o název klubu a datum vzniku klubu ve stejné barvě. Společně s novou identitou posléze došlo v rámci modernizace klubu také k vytvoření nových webových stránek. 

POSTUP DO KRAJSKÉHO PŘEBORU A ZNOVUZALOŽENÍ "B"

2022-SOUČASNOST 

Sezóna 2021/22 byla pro zatím poslední, kterou strávilo  "dokeské áčko" v I.A třídě. Pod vedením Martina Škváry se díky zisku 51 bodů a konečnému umístění na 3. místě povedlo pro mnohé nepředstavitelné... naše obec si zahraje Krajský přebor.

První sezóna po postupu však byla velmi náročná a i navzdory příchodu dalšího trenéra Tomáše Procházky a skvěle vydařené jarní části se celá ves až do posledního kola bála, aby se nespadlo zpět do I.A třídy. V posledním zápase jsme sice doma podlehli Průhonicím, ale konečných 37 bodů a 13. místo v tabulce na záchranu stačilo.

Sezóna 2022/23 však nepřinesla pouze novou výzvu ve formě Krajského přeboru, ale také jednu novinku, která určitě potěšila všechny fanoušky týmu - a to znovuzaložení "béčka". To při svém úvodním představení ve IV. třídě skončilo na 4. místě se ziskem 40 bodů.

Nyní jsou již oba týmy stálými účastníky svých soutěží, kde dokáži potrápit i jasné favority.

  • 1913

    Založení SK Doksy
  • 1918

    Založení SK Podskalí
  • 1923

    Obnovení SK Doksy
  • 1936

    Zánik SK Doksy
  • 1943

    Znovuobnovení SK Doksy
  • 1948

    Změna názvu na Sokol Doksy
  • 1983

    70 let klubu - Výroční zápas s Bohemians Praha
  • 2003

    Návrat k SK Doksy
  • 2010

    Historický postup do 1.A třídy
  • 2013

    100 let fotbalu v Doksech
  • 2015

    Vítězství v 1.B třídě a postup o 1.A třídy
  • 2018

    Postup do 1.A třídy
  • 2018-2021

    Rekonstrukce areálu a nová identita klubu
  • 2022

    Postup do Krajského přeboru

    Použité zdroje

SK Doksy ve znamení magické trojky: almanach ke 100. výročí dokeského fotbalu (1913-2013) / Miroslav Oliverius. ISBN 978-80-905388-6-3

Kronika obce Doksy

Kladenský deník - Na vlně zábavy vpluly fotbalové Doksy do druhé stovky

NEDÁVNÉ ÚSPĚCHY KLUBU


SPONZOŘI